Kumulacja w Lotto - najwyższe wygrane

Ponad 33 mln zł, to - jak dotąd - najwyższa wygrana, jaką jedna osoba zdobyła w losowaniu Lotto. Najwyższa kumulacja Lotto w historii to 56 mln zł, jednak nagrodą podzielić się musiało dwóch grających.

 

05.11.2012 KRAKOW , KUMULACJA DUZEGO LOTKA . KRAKOWIANIE SKRESLAJA CYFRY W PUNKCIE LOTTO PRZY UL PILSUDSKIEGO . FOT. MATEUSZ SKWARCZEK / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: LOTTO LOTERIA DUZY LOTEK KOLEKTURAFot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Lotto, wcześniej znane jako Duży Lotek, a jeszcze wcześniej jako Toto-Lotek to najstarsza gra liczbowa organizowana przez Totalizator Sportowy. Pierwsze losowanie odbyło się już w 1957 roku. Jednak to kumulacje Lotto są tym, co stanowi o popularności losowań. Długie kolejki przed kolekturami tworzą głównie gracze okazjonalni, liczący na najwyższą wygraną.

Rekordowa kumulacja Lotto miała miejsce 27 września 2011 roku, do wygrania było wtedy aż 56 166 593 złotych. Ostatecznie szczęśliwców było dwóch - jeden z Redy, drugi z Warszawy. Podzielili się wygraną po 28 milionów - choć i tak każdy z nich był wtedy rekordzistą pod względem wypłaconej sumy.

Obie osoby zdecydowały o grze metodą "chybił trafił" - liczby wskazał automat. Gracz z kolektury w Redzie za kupon zapłacił 9 zł, ten z Warszawy w rekordową wygraną zainwestował więcej, kupując pięć zakładów po 15 zł.

W przypadku drugiej, największej kumulacji Lotto w historii, „szóstkę” trafiło aż pięciu graczy. 6 listopada 2008 roku pula do podziału wynosiła 40 466 171 złotych. Można powiedzieć, że mieli trochę więcej szczęścia, niż wygrani rok później. Wtedy wielka kumulacja Lotto - ponad 37 milionów - przypadła aż ośmiu graczom.

Największa kumulacja w Lotto nie gwarantuje najwyższej wygranej. Najwyższa wygrana padła w piątej co do wielkości kumulacji w Lotto - wtedy zwycięzca był tylko jeden. 9 lutego 2012 roku mieszkaniec Gdyni wytypował szczęśliwe liczby (9, 12, 17, 23, 28, 49) i zagwarantował sobie tym samym najwyższą wygraną w historii Lotto - 33 787 496 złotych i 10 groszy.

Jeszcze w tym samym roku padł nowy rekord - druga najwyższa wygrana w historii Lotto. „Chybił-trafił” puszczone w kolekturze w Bolesławcu przysporzyło jednemu z graczy niewiele mniej od największej wygranej, bo aż prawie 31 milionów złotych.